Országos Drog és Bűnmegelőzési Prevenció

A ROMA SZERETETSZOLGÁLAT A DROGFOGYSZTÁS ÉS A BŰNMEGELŐZÉS MEGELŐZÉSE ÉRDEKÉBEN

TEDD LE A DROGOT ÉS LEGYÉL TISZTA EMBER,HIDD EL SOKKAL KÖNNYEBB LESZ MINDEN!

CÍMMEL

ORSZÁGOS FELVILÁGOSÍTÓ ELŐADÁSSOROZATOT TART

A Roma Szeretetszolgálat megalakulása óta kiemelt céljai között szerepel a drogok káros hatásainak a bemutatása és a bűncselekmények visszaszorítása!

A Roma Szeretetszolgálat kiemelt szerepet vállal a gyermekek, fiatalok és felnőttek drog és bűnmegelőzési ismereteinek megalapozásában, bővítésében.
A Roma Szeretetszolgálat vezetése megalapításakor már célul tűzte ki, hogy a fiatalok szervezett csoportjaiban nagyon nagy szükség van a tájékoztatásra a megfelelő információ és egy jól felépített pedagógiai tartalommal rendelkező hosszútávú komplex megelőzési program kifejlesztésére és átadására.

Nyugat-Európa után Magyarországon is megjelentek, és nagyon gyorsan terjednek a könnyen hozzáférhető dizájner drogok. Főleg a gyermekeink vannak veszélyben, mert az interneten keresztül is terjesztik a kotyvalékokat, amelyekről számos esetben azt sem tudjuk pontosan, hogy mit tartalmaznak. Csak a hatásait látjuk, az pedig riasztó. Látjuk az utcákon a bódult, zavart fiatalokat, gyakori az erőszak, sőt megjelent a bűnözés is.
A gyermekeinket meg fogjuk védeni, ezért kellett a mai napon kineveznem a kormánybiztos urat.


HELYSZÍN: Budapest és több vidéki hátrányos helyzetű vármegye települései


Ezért is indítottuk el Drog és Bűnmegelőzési felvilágosító előadás sorozatunkat!

Célcsoport:
➢ veszélyeztetett helyzetben lévő hátrányos helyzetű 12- 40 éves cigány és nem cigány fiatalok

Csoportlétszám:
➢ 100-300 Fő/



Projektünk az alábbi prioritásokhoz kapcsolódik
➢ szociálpolitika és családpolitika
➢ ifjúságpolitika nevelés és reintegrálás
➢ drogmegelőzés, egészségfejlesztés,

Mik azok a designer drogok fajtái, kialakulása, elterjedése

A 2000-es évek közepe tájékán jelentek meg az első ilyen típusú kábítószerek, melyeket főként tiltólistás szerek hatóanyagainak kémiai megváltoztatásával hoztak létre. Azt így létre jött szerek hatásukban rendkívül hasonlítottak az illegális szerekhez, de kémiai összetételük más volt, ezért legálisnak számítottak. Az új típusú drogok a 2010-es évek elején kezdtek elterjedni, főleg a szegényebb régiókban, mivel a „klasszikus” drogoknál jóval olcsóbbak és könnyebben hozzáférhetőek. A napi adag gyakran csupán pár száz forintba kerül, és vannak olyan települések, ahol bármelyik utcasarkon beszerezhetőek.


Fajtáik
Szintetikus szerek

A designerszerek egyik fő csoportja a tiltólistás kábítószerek hatóanyagainak kémiai módosításával létrehozott új szerek. Ezek a szerek hatásukban hasonlóak az illegális drogokhoz, de kémiai összetételük mássága miatt legálisak, ezáltal könnyebben és olcsóbban hozzáférhetőek. Az ilyen típusú tudatmódosító szerek közül a legismertebbek a szintetikus kannabinoidok (herbál, biofű) melyeket a marihuána hatóanyaga, a THC módosításával hoztak létre, valamint elterjedt még a khati, amely a khat cserje hatóanyagának szintetizált változata.

Drogfelvilágosító előadások gyerekeknek

A gyerekeknek tartott előadások nagyon szórakoztatóak, mert a felvilágosítás beszélgetésen keresztül zajlik. Fontosnak tarjuk hogy megtudjuk, mi jár a fiatalok fejében a drogokkal kapcsolatban, helyén kezeljük és tisztázzuk a félreértéseket.

Miután felfedeztük milyen hamis információkkal rendelkeznek a drogokról, akkor a mi dolgunk rendet tenni a fejükben és felvilágosítani a fiatalokat , hogyan is hatnak a drogok valójában.

Olyan ismereteket adunk át ahol bemutatjuk , hogy mi vár azokra, akik kipróbálják a kábítószereket drogozni kezdenek. Valós információkat adva a drogokról a gyermekek józan ítélőképességére próbálunk hatni, hogy ha valaki egy nap felkínálja a drogot, tudja hogy mit vesz a szájába és képes legyen minden körülmény között nemet mondani.

Az előadás végén, aki eldöntötte, hogy nem fog drogokhoz nyúlni, leteszi velünk a Drogmentes Kapitány esküt, ami egy fogadalom arról, hogy távol tartják magukat a drogoktól.

Drogfelvilágosító előadások szülőknek 

A szülőknek arról tartunk előadást, hogy mit tehet, hogy a gyermeke ne nyúljon drogokhoz, valamint milyen jelekből ismeri fel, ha a gyermek sajnos mégis kipróbált a kábítószereket. Továbbá beszélünk arról is, hogyan lehet egy ilyen helyzetet kezelni és mit tud egy szülő ilyenkor tenni.

Drogfelvilágosító előadások felnőtteknek 

Igény esetén felnőtteknek is tartunk drogfelvilágosító előadásokat, amik hasonló tematikával épülnek fel, mint a fiatalokhoz intézett előadások.

Az előadás első részében letisztázzuk mik is a drogok valójában.

Aztán átvesszük az igazságot a drogokról, azaz, hogyan is hatnak a drogok valójában az emberi testre és az elmére.

Végül a célokról beszélünk, hogy miért is kezd valaki drogozni, valamint hogyan siklik ki az ember élete a drogok miatt.


Designerstimulánsok

A másik fő csoport a legális anyagok tudatmódosító hatását kihasználva létrehozott szerek. Az egyik legismertebb közülük a szipu, amely abból áll, hogy szintetikus hígítót vagy ragasztót zacskóba öntenek, majd elkezdik ki-be fújni, „szipuzni” a zacskóban lévő levegőt. Bár ez a „kábítószer” már évtizedek óta ismert, az utóbbi években megjelentek különböző legális anyagok (főleg szintetikus anyagok, pl. csavarlazító, patkányméreg, permetszerek) összekeverésével létrehozott, orrba felszívva vagy intravénásan használt új szerek.
Hatásuk

A szintetikus szerek esetében a hatás általában minimálisan tér el az „anyadrogétól”, de a hatás erősségében és időtartamában komoly eltérések lehetnek. Az ilyen szerek ugyanis teljesen kiszámíthatatlanok. Előfordulhat hogy az adott szer azonos, vagy akár gyengébb hatást vált ki mint az a hatóanyag, amiből létrehozták, de akár 20-25-ször erősebb hatást is ki tud váltani. Az időtartam pedig a 10-20 perctől a 14-16 óráig is eltarthat, az eredeti szer mivoltától teljesen függetlenül. Ezen kockázatokat akkor sem lehet elkerülni, ha ugyanattól a dílertől szerzi be az anyagot a használó, ugyanis még azok akik árulják sem tudják, pontosan milyen anyagot árulnak. Éppen ezért rengetegen kerülnek kórházba ilyen típusú tudtamódosítók miatt, hiszen gyakran előfordul, hogy az a mennyiség amitől az egyik héten jól érezte magát az illető, a következő héten egyenes utat jelent az intenzív osztályra, de akár a hullaházba is. További rizikófaktort jelent még az ilyen anyagok elszívhatóvá tételéhez vagy hatásuk felerősítéséhez felhasznált anyagok (pl. a herbálnál a WD40) jelenléte az ilyen szerekben.

A designerstimulánsok hatása teljesen kiszámíthatatlan, de általánosságban leginkább az önkontroll teljes elvesztése, bódult állapotban az agyi funkciók kikapcsolása és/vagy tompulása jelentkezik. A használó teljesen elhagyja önmagát, nem törődik környezetével. Az akut katatóniában vegetáló embereket a népnyelv „zombinak” nevezi. A viselkedésük azonban teljesen kiszámíthatatlan. A hatás időtartama ezeknél a szereknél is a néhány perctől a több mint tíz óráig terjedhet. Ezen szerek fizikailag rendkívül veszélyesek. Az anyagok kikeveréséhez felhasznált szerek többsége komoly mértékű károsodást okoz a szervezet működésében, ugyanis ezek többnyire erős mérgek, háztartási vagy ipari tisztítószerek kombinációja.


Mellékhatások, elvonási tünetek

A mellékhatások és elvonási tünetek a két szercsoportnál nagyjából egyeznek. Mellékhatásként fizikai károsodások jelentkeznek, elsősorban a kiválasztásért felelős vese, és a szív károsodhat. Intravénás használat esetén az injektált testrészeken jelentkezhet belső vérzés, a hús felpuhulása, izomsorvadás, bőrkeményedés. Orrba történő felszívás esetén az orrsövény begyulladása jellemző. Elszívás esetén pedig a légzőszervek, főként az alsó légutak, a tüdő a veszélyeztetettek.

Az agysejtek pusztulása következtében mentális mellékhatásként a rövid és hosszútávú memória romlása, emlékezetkiesés, paranoia, különböző személyiségzavarok, akár tartós értelmi fogyatékosság kialakulása egyaránt előfordulhat.

A súlyos függőség gyors kialakulásának eredményeként a elvonási tünetek jelentkezési ideje is rendkívül változó, de általában 12-24 órán belül már bekövetkezik. Általában fizikai fájdalmak, verejtékezés, viszketések jelentkeznek. A szerhasználó intenzív sóvárgást érez az újabb adag iránt, bizalmatlanná és agresszívvá válik környezetével szemben. Teljes ürességet érez az életében, átjárja a depresszió és az elkeseredettség. Minden vágya egy újabb adag drog megszerzése, amiért ha kell, lopni és betörni is hajlandó. Ezen tünetek miatt rendkívül nehéz leszokni az ilyen szerek használatáról.[1]



Médianyilvánosság révén a közvetlen résztvevők mellett szélesebb érdeklődői kör számára is hozzáférhető a foglalkozások anyaga. A programsorozatról folyamatosan beszámolunk a Roma Szeretetszolgálat honlapján Facebook, Instagram és TikTok oldalán is.

Előadók, Meghívott Vendégek: kormányzati képviselők, addiktológiai drogmegelőzési szakemberek, pedagógusok, tanárok, volt drogfogyasztók,